baner
 «  przewijaj zdjęcia  » 

UWAGA: Zdjęcia i filmy mogą przedstawiać różne warianty produktu. Cena odpowiada jednostce miary.

Collecta 88523 Dinozaur Miragaia rozmiar:L (004-88523)

CENA: 22.55

dostępność: wysyłamy w ciągu 24h

Figurka kolekcjonerska firmy Collecta. Produkty tej firmy cechują się najwyższą jakością oraz idealnym odwzorowaniem kolorów i kształtów.
Cała kolekcja obejmuje przeszło 553 figurek zwierząt, postaci oraz akcesoriów .


Miragaia – rodzaj dinozaura z rodziny stegozaurów (Stegosauridae) żyjącego w późnej jurze na terenie dzisiejszej Europy.
Gatunek typowy rodzaju, Miragaia longicollum, został opisany w 2009 roku przez Octávio Mateusa i współpracowników w oparciu o niemal kompletną przednią połowę szkieletu. Epitet rodzajowy pochodzi od nazwy miejscowości Miragaia w zachodniej Portugalii, w którym odnaleziono szczątki dinozaura, jednak autorzy opisu Miragaia podają alternatywną interpretację – „cudowna bogini Ziemi” – od łacińskiego słowa mira („cudowny”) oraz Gaia – imienia bogini Ziemi z greckiej mitologii. Epitet gatunkowy odnosi się do wyjątkowo jak na stegozaura długiej szyi. Holotyp (ML 433) został odkryty w datowanych na kimeryd lub tyton osadach formacji Sobral. Materiał kopalny obejmuje niemal kompletną przednią połowę szkieletu. W pobliżu odkryto także kilka kości (ML 433-A) młodocianego dinozaura – dalsze badania mogą wykazać, że jest to odrębny takson, jednak Mateus i współpracownicy uznali go za należący do Miragaia longicollum.
Jedną z cech odróżniających Miragaia od innych stegozaurów jest długa szyja – składała się ona z co najmniej siedemnastu kręgów – więcej niż u większości zauropodów. Inną cechą analogiczną pomiędzy zauropodami a Miragaia longicollum jest połączenie żeber i kręgów. Opisany przez Mateusa i współpracowników osobnik (ML 433) jest jednym z najbardziej kompletnych znanych europejskich stegozaurów i pierwszym, którego kości czaszki odnaleziono.
Miragaia została uznana za takson siostrzany do Dacentrurus armatus, wraz z którym tworzy klad Dacentrurinae, nazwany przez Mateusa, Maidment i Christiansena i według ich definicji obejmujący wszystkie stegozaury bliżej spokrewnione z Dacentrurus armatus niż ze Stegosaurus armatus. Klad ten jest taksonem siostrzanym do Stegosaurus. Analizy te stoją w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi badaniami, klasyfikującymi dacentrura jako bazalnego stegozaura i stwierdzają, że Miragaia i Dacentrurus były bardziej zaawansowane.