baner
 «  przewijaj zdjęcia  » 

UWAGA: Zdjęcia i filmy mogą przedstawiać różne warianty produktu. Cena odpowiada jednostce miary.

COLLECTA 88333 MAMUCIĄTKO ROZMIAR:M (004-88333)

CENA: 15.53

dostępność: wysyłamy w ciągu 24h

wymiary: 8.5 x 3cm
za Wikipedią:
Najbardziej znanym mamutem jest Maniek "Maniakalny Mamut" z Epoki Lodowcowej. To mamut włochaty (mamut właściwy). Mamut osiągał 4,5 - 5 m wysokości w kłębie. Większość gatunków mamutów była mniejsza, porównywalna z dzisiejszym słoniem indyjskim. Żywiły się pędami i gałązkami wierzby, olchy, brzozy, młodym igliwiem i drobnymi roślinami zielnymi.
Mamut włochaty należał do ulubionej zwierzyny łownej człowieka w późnym plejstocenie. Często był malowany na ścianach jaskiń. Mamuty były źródłem pożywienia, ale dostarczały także materiałów do wyrobu okryć (skóry), sprzętów domowych, narzędzi i ozdób (kości, ciosy).
Jako ciekawostkę podaje się opowieści o ewentualnym przetrwaniu pojedynczych grup mamutów do czasów niemal nam współczesnych na odludnych, pokrytych tundrą obszarach Syberii. Przytacza się tu opowieści pilotów wojskowych, którzy w okresie II wojny światowej mieli widzieć na Syberii szarżujące stado słoni, czy wspomina o zapiskach XVI- i XVII-wiecznych podróżników rosyjskich, którzy donosili o tym, iż miejscowe ludy syberyjskie polują na mamuty dla ich ciosów. Wszystkie te opowieści, choć brzmią sensacyjnie, nie stanowią jednak żadnego dowodu dla ewentualnego istnienia mamutów także dzisiaj.